Co to jest Implant

Implanty to niewielkie precyzyjne śruby, które wykonane są z najwyższej klasy czystości tytanu. Materiał ten jest bardzo jednorodny i nie zawiera żadnych alergizujących składników. Tytan ponadto po pewnym czasie staje się sztywno i stabilnie połączony z tkanką kostna. Jest to jeden z ważniejszych wymogów dla stałego umocowania śruby. Implant składa się z 3 elementów: śruby, elementu pośredniego oraz korony. Śruba odpowiada korzeniowi zastępowanego zęba i znajduje się w kości. Element pośredni, który widnieje w jamie ustnej jako trzon zęba nazywany jest łącznikiem umocowany jest trwale w tytanowej śrubie. Korona odtwarzająca zastępowany ząb mocowana jest następnie na wspomnianym łączniku. Jeden ząb może zostać odtworzony na pojedynczym implancie lub klika implantów może służyć jako baza dla bardziej złożonych prac protetycznych jak mosty czy różnego rodzaju protezy.

Pojęcie „implantologicznej rekonstrukcji zęba” oznacza rekonstrukcję utraconego uzębienia od podstaw, a nowy ząb lub zęby niewiele różnią się od naturalnych. Z tego powodu implanty stają się bardzo popularne wśród pacjentów, ponieważ swym wyglądem oraz funkcjonalnością nie ustępują prawdziwym zębom. Implantacja sztucznego korzenia zęba odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W krótkim czasie implant łączy się na stałe z kością w wyniku procesu zwanego osseointegracją, po czym na łącznikach protetycznych umieszcza się przygotowaną przez laboratorium koronę, most lub protezę – w zależności od potrzeb pacjenta.

Nie jest także konieczne stosowanie wyjmowanych i często kłopotliwych w użytkowaniu protez ruchomych. Bardzo często pacjenci stosujący tego typu protezy, skarżą się na problemy podczas mówienia i jedzenia. W przypadku implantów problemy te nie występują, ponieważ implant nie jest ciałem obcym. Stanowi on stałą, integralną część uzębienia pacjenta, funkcjonalnością nie odbiegającą od naturalnego zęba.

PL