Indywidualne Projektowanie Uśmiechu

Piękny uśmiech można zaprojektować indywidualnie. Na podstawie analizy danych stworzono uśredniony wzorzec uśmiechu, który można przenieść dla każdego kształtu
i wielkości twarzy i zgodnie z tymi wytycznymi zaprojektować uśmiech, który harmonijnie będzie współgrał z całością twarzy. W tym celu, razem z Pacjentem, przeprowadzamy jego analizę uśmiechu i omawiamy najbardziej optymalny wygląd jego przyszłych zębów. Ważne jest to, aby nowy uśmiech prezentował się pięknie i wyglądał naturalnie.

Aby uśmiech wydawał się harmonijny, najważniejszym elementem jest kształt, wielkość
oraz ustawienie górnych jedynek (centralnych siekaczy). Zęby osób młodych mają powierzchnię nierówną, lekko falistą. Brzeg sieczny nie jest linią prostą. Boczne siekacze górne (dwójki) są krótsze od siekaczy centralnych (jedynek). W miarę upływu lat zęby ścieramy i długość brzegów siecznych jedynek i dwójek jest na tym samym poziomie, a kły tracą charakterystyczne, ostre zakończenie.

Czasem starcie zębów jest tak duże, że zęby górne chowają się pod wargą, co może dawać wrażenie braku uzębienia. Warga górna traci podparcie i układa się za wargą dolną. Taki wygląd dodaje lat.

Przy analizie uśmiechu analizujemy różne aspekty, takie jak:
-symetria - linia pośrodkowa,
-długość siekaczy (z wiekiem tracimy długość - zęby się ścierają) - w pozycji spoczynkowej, spod górnej wargi powinny być widoczne około 1-2 mm brzegów siecznych jedynek,
-punkty zenitu zębów (powinny być po obu stronach zębów przednich na tej samej wysokości),
-położenie punktów stycznych - zbyt niskie położenie wymusza (często pokazujące się) czarne trójkąty między zębami,
-kąt nachylenia zębów
-kształt poszczególnych zębów - ich profil wyłaniania z dziąsła oraz stopień wypukłości,
-płeć - kobiety i mężczyźni mają różne kształty zębów,
-wiek - u osób starszych zęby są krótsze, bardziej starte,
-osobowość, w której różny jest kształt pojedynczych zębów (łagodny lub ostrzejszy),
-kąty międzysieczne - analiza przebiegu linii brzegowej zębów siecznych i kłów.

Kiedy myślimy o pięknej twarzy, podświadomie wybieramy twarz symetryczną, gdzie linia symetrii przebiega przez środek twarzy, prostopadle do linii łączącej źrenice oczu. W naszym „idealnym uśmiechu” dążymy do tego, aby linia między siekaczami pokrywała się z linią pośrodkową twarzy. Niezwykle ważne jest położenie brzegów siecznych w górnych zębach, aby harmonijnie układały się z linią wargi dolnej. Ważnym elementem estetycznym uzupełnień jest kształt dziąsła i kształt brodawek międzyzębowych. Jeśli poziom dziąsła, 
na symetrycznych zębach, nie jest na tej samej wysokości możliwa jest korekta dziąsła, którą wykonuje specjalista periodontologii estetycznej. Zabieg ten nazywa się wydłużaniem koron klinicznych.

U niektórych osób, dziąsło zmieniło swoje położenie i widoczny jest odsłonięty korzeń zęba. Wówczas, periodontolog może wykonać zabieg „pokrycia recesji”, czyli przesunąć dziąsło
do poprzedniej pozycji lub znacznie go zbliżyć, jeśli całkowita repozycja nie jest możliwa. Warto zwrócić uwagę, że im wcześniej zauważymy problem, tym lepszy jest wynik leczenia.

Efekt przyszłej pracy zawsze omawiany jest z Pacjentem.
Na podstawie analizy uśmiechu i Państwa fotografii możemy odbyć konsultacje, podczas której omawiany jest kolor, kształt i ustawienie przyszłych zębów Pacjenta. 
Po zaakceptowaniu przez Pacjenta przyszłej pracy, możemy wykonać Mock up i Wax up, które pozwalają na chwilę zmienić kształt i kolor zębów dla prezentacji efektów przyszłego leczenia. Następnie, na czas leczenia, wykonujemy dla Pacjenta estetyczne uzupełnienia tymczasowe. Ostatnim etapem jest oddanie Pacjentowi ostatecznej pracy, która odtwarza piękny i naturalny uśmiech.

PL