Korony

Korony to rozwiązanie protetyczne, które stosujemy w celu uzyskania pięknego uśmiechu i zachwycających efektów estetycznych. Ząb składa się z korzenia i korony. Korzeń zęba znajduje się w kości i nie jest widoczny, natomiast korona zęba jest to widoczna część zęba. Estetka uśmiechu zależy od stanu naszych koron.

Korony protetyczne są rozwiązaniem protetycznym pozwalającym na odbudowę zębów bardzo zniszczonych. Gdy naturalny ząb ulegnie poważnemu uszkodzeniu i nie jest możliwa standardowa odbudowa kompozytowa w postaci plomby, wskazane jest wstawienie korony protetycznej.

Wykonanie korony protetycznej składa się z następujących etapów:
- diagnostyka ( zdjęcie panoramiczne zębów, analiza uśmiechu)
- przygotowanie planu leczenia
- kwalifikacja do wykonania korony
- w przypadku zębów bardzo zniszczonych należy przeleczyć ząb kanałowo i wzmocnić go dodatkowo wkładem koronowo korzeniowym, a potem wykonać koronę.

Leczenia kanałowego wymagają zęby bardzo zniszczone, które były kilkakrotnie odbudowywane lub które wymagają znacznego szlifowania. Po leczeniu kanałowym wzmacnia się ząb wkładem koronowo korzeniowym, który wzmacnia i uelastycznia ząb i zapobiega jego złamaniu.
- szlifowanie zęba pod koronę, zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym jest całkowicie bezbolesny i trwa około 20 minut
- pobieranie wycisku protetycznego z jamy ustnej, który przenosi sytuację z jamy ustnej pacjenta do laboratorium protetycznego.

Pobieranie wycisku to bardzo ważny etap, wycisku musi być niezwykle precyzyjny, aby z pełną dokładnością przenosił informację o oszlifowanym zębie. Wycisk jest informacją na podstawie, której laboratorium przygotowuje dla pacjenta pracę protetyczną, czyli nowy ząb.
- zabezpieczenie oszlifowanego zęba koroną tymczasową

Po oszlifowaniu zęba i wykonani wycisku, pacjent zostaje zaopatrzony w koronę tymczasową. Korona tymczasowa wykonana jest z akrylu, spełnia wszystkie funkcje żucia i gryzienia i chroni oszlifowanego zęba. Pacjent nosi koronę tymczasową do momentu przygotowania korony ostatecznej przez laboratorium.
- dobranie koloru korony

Kolor zęba dobierany jest przy pomocy profesjonalnych kolorników dentystycznych. W przypadku rozległych prac kolor często konsultowany jest z technikiem dentystycznym.
- przymiarka i cementowanie korony protetycznej wykonanej w laboratorium protetycznym.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ KORONA PROTETYCZNA?

Korona protetyczna to struktura składająca się z 2 struktur :
- struktura wewnętrzna ( czapeczka) to podbudowa korony i może być wykonana z metalu szlachetnego lub nieszlachetnego lub twardej mocnej porcelany.
- struktura zewnętrzna to warstwa porcelany, która jest napalana na strukturę wewnętrzną, czyli na podbudowę.

Efekt estetyczny korony protetycznej zależy od materiału z którego taka korona zostanie zrobiona .

Korona porcelanowa z podbudową na metalu nieszlachetnym.

Jest to rozwiązanie dające najmniejszą estetykę, ponieważ czapeczka korony wykonana z metalu nie przepuszcza światła przez ząb, co powoduje, że tego typu uzupełnienia nie wyglądają naturalnie.

Korona porcelanowa na podbudowie ze złota.
Złoto w stomatologii to znany i stosowany od wieków materiał, który charakteryzuje się świetnym właściwościami. Jest biozgodne, czyli obojętne dla organizmu. Nie powoduje podrażnienia dziąsła brzeżnego i powoduje mniejsze odkładanie płytki nazębnej, złoto nie drażni otaczających koronę tkanek miękkich i twardych. Ponadto złoto wykazuje duże właściwości bakteriostatyczne , dzięki którym zmniejsza ryzyko zachorowanie na próchnicę wtórną. Żółty kolor złota dobrze odbija światło i sprawia, że prace protetyczne na takiej podbudowie wyglądają naturalnie.

Korony pełnoceramiczna.
Korona pełnoceramiczna przepuszcza światło jak nasze naturalne zęby i daje najbardziej optymalne efekty estetyczne. Jest biokompatybilna i w najmniejszym stopniu , w porównaniu do innych rozwiązań protetycznych, gromadzi się na niej płytka bakteryjna. Korony pełnoceramiczne są bardzo wytrzymałe i odporne na złamanie.

PL