Ortodoncja słubice

Ortodoncjajest dziedziną stomatologii, która zajmuje się korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk. Korzyści z leczenia ortodontycznego obejmują poprawę stanu zdrowia jamy ustnej, poprawę wyglądu oraz większą szansę na zachowanie zębów przez całe życie.

Czy warto podjąć leczenie u ortodonty? Zdecydowanie tak. Pokazany w szerokim uśmiechu rząd równych, lśniących zębów - to marzenie większości z nas, to również symbol urody i oznaka zdrowia. Proporcjonalna estetyczna twarz dodaje nam pewności siebie i poczucia sukcesu, a to w dzisiejszych czasach ma bardzo duże znaczenie.

Czy leczenie ortodontyczne może zmienić rysy twarzy? Już sama wada zgryzu powoduje niekorzystne zmiany w rysach twarzy, dlatego po korekcie ortodontycznej na pewno rysy zmienią się na plus.

Czy przez leczenie u ortodonty mamy tylko poprawić swój wygląd?
Jest to bardzo ważne, ale należy także pamiętać, że wyleczenie wady zgryzu i przywrócenie prawidłowego ustawienia zębów, zapobiega: próchnicy zębów, chorobie dziąseł (powodującej parodontozę), nieprawidłowemu ścieraniu zębów, chorobom stawu skroniowo-żuchwowego, bólom głowy (migrenom), których przyczyną może być wada zgryzu.

Leczenie aparatem stałym polega na przyklejaniu do każdego zęba specjalnego elementu zwanego zamkiem i połączeniu ich łukiem przy użyciu elastycznych gumek tzw. ligatur. Aparat stały nie tylko nadaje prawidłowy kształt łukom zębowym, ale również przechyla lub nawet obraca zęby w żądanym kierunku. Aby zęby idealnie dopasować zakłada się dwa aparaty ortodontyczne - górny i dolny. Nie muszą być one jednak zakładane jednocześnie.

Aparaty ruchomesą aparatami wyjmowanymi, dlatego żeby działały pacjent musi je nosić kilka godzin w ciągu dnia oraz spać w nich przez całą noc. Są to aparaty ortopedyczno - czynnościowe, którymi osiąga się doskonałe rezultaty leczenia dzieci, gdyż nie tylko poprawiają ustawienie zębów, ale wpływają na rozwój całego układu kostnego. W leczeniu dorosłych wykorzystuje się tylko niektóre elementy aparatów ruchomych jako środek pomagający w leczeniu skomplikowanych wad zgryzu. Natomiast pewną odmianą ortodontycznych aparatów wyjmowanych do leczenia dorosłych jest Invisalign. Jest to komplet przezroczystych szyn, nakładek, które co dwa tygodnie pacjent wymienia na nowe. Niestety tą metodą można leczyć tylko niewielkie wady zgryzu.

Czy ortodonta może zniwelować szpary między zębami?
Oczywiście, chociaż czasami, gdy zęby są bardzo drobne, warto się zastanowić, czy aby poprawić kształt zębów nie nakleić licówek porcelanowych zamiast założenia aparatu ortodontycznego.

W jakim wieku powinno się zakładać aparat ortodontyczny?
Aparat, zarówno stały czy ruchomy, zakładamy wtedy, gdy istnieje potrzeba regulacji wady zgryzu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć leczenie w okresie uzębienia mieszanego (tzn. zęby stałe oraz zęby mleczne), gdyż czasami trzeba przygotować miejsce do wyrzynania się zębów stałych. Najlepszym okresem na leczenie ortodontyczne jest okres tuż przed szczytem skoku wzrostowego, a wiemy, że inny jest on u dziewczynek, które dojrzewają wcześniej, a inny u chłopców.

PL