Piaskowanie

Piaskowanie zębów to zabieg dentystyczny, który polega na usuwaniu płytki nazębnej, wszelkich osadów i przebarwień z powierzchni zębów, za pomocą tzw. piaskarki (specjalnego urządzenia, które kieruje strumień piasku dentystycznego na zęby). Podczas zabiegu piaskowania zostaje usunięty także kamień nazębny, ale tylko ten,
który jest osadzony na zębach w nieznacznym stopniu. W związku z tym, piaskowanie może być zabiegiem uzupełniającym skaling - zabiegiem kompleksowego usuwania kamienia nazębnego.

Dla kogo jest przeznaczone piaskowanie zębów?
Piaskowanie zębów jest przeznaczone dla:
- palaczy,
- osób pijących dużo kawy i herbaty,
- osób noszących aparaty ortodontyczne,
- posiadaczy tzw. stłoczonych zębów,
- osób, które zdecydowały się na wybielanie zębów.

Osoby te, powinny decydować się na zabieg co kilka miesięcy. Piaskowanie zębów można uważać także za zabieg profilaktyczny, który wykonuje się raz do roku. Regularne poddawanie zębów piaskowaniu, w celu usuwania drobnych osadów i przebarwień, sprawi, że zapobiegniemy rozwojowi bakterii, chorobom zębów, czy dziąseł i zachowamy estetyczny wygląd zębów.

Czy piaskowanie zębów jest zabiegiem bolesnym?
Piaskowanie zębów jest bezpieczne i bezbolesne, jednak wrażliwsi pacjenci po zabiegu mogą odczuwać dyskomfort w postaci podrażnienia dziąseł. Charakterystyczne jest także pojawienie się w ustach nieprzyjemnego, słonawego smaku piasku dentystycznego.

Jak wygląda zabieg piaskowania zębów?
Podczas zabiegu piaskarka, pod ciśnieniem i z odpowiednią ilością wody, rozpyla w jamie ustnej pacjenta drobny proszek. Dzięki temu, z łatwością dociera do nawet najbardziej niedostępnych miejsc, takich jak bruzdy na powierzchniach zębów, czy przestrzenie międzyzębowe. Następnie, zużyty piasek jest odsysany z jamy ustnej przy pomocy ssaka. Cała procedura trwa około 15-20 minut.
Po piaskowaniu zębów wskazane jest zastosowanie lakierowania (fluoryzacji), w celu wzmocnienia szkliwa zębowego.

PL