Usunięcie zatrzymanego zęba

Zatrzymane zęby to zęby, które ze względu na swoje położenie są blokowane przez inne zęby lub rosną w nieprawidłowym kierunku, przez to zatrzymuje się  ich proces wyrzynania się i nie są widoczne w jamie ustnej.

 Czasami mamy do czynienia z częściowo zatrzymanym zębem , wtedy tylko fragment zęba jest widoczny w jamie ustnej, niekiedy przykryty  płatem dziąsłowym.

Zatrzymane zęby mogą  powodować dolegliwości bólowe, związanych z powstaniem kieszeni dziąsłowej, która na skutek zalegania resztek pokarmowych może ulec stanowi zapalnemu. Dodatkowo częściowo zatrzymane ósemki mogą stanowić zagrożenie dla zębów sąsiednich i być przyczyną stłoczeń innych zębów.

Zatrzymane zęby wymagają operacyjnego usunięcia, zwanego dłutowaniem.

Po usunięciu zęba zatrzymanego powstaje duży ubytek kości. W tym przypadku zaleca się regenerację powstałego ubytku kostnego. Regenerację przeprowadza się specjalnym materiałem kościotwórczym i kościozastępczym w formie granulatu i zabezpiecza się go biozgodną  membraną zaporową, która separuje gojące się miejsce od tkanek miękkich.  Zabieg regeneracji kości zapobiega zanikowi kości wyrostka zębodołowego i w przyszłości umożliwia estetyczną rekonstrukcję utraconego zęba za pomocą implantów i korony.

W naszej klinice w celu szybszej regeneracji tkanek używamy również membran bogatopłytkowych ( PRF). Są to autogenne membrany pozyskiwane z krwi pacjenta i przygotowywane w specjalnej wirówce do osocza. Membrany są najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem w przyspieszaniu procesów gojenia. 

Regeneracja membrany prf

PL