Większe braki zębowe – bezzębie

Gdy dochodzi do utraty wszystkich zębów w szczęce lub żuchwie mówimy o bezzębiu, które to jest najbardziej wymagającą i problematyczną sytuacją do przywrócenia pełni funkcji oraz wyglądu pacjentowi. Zwykła tradycyjna proteza akrylowa, stosowana tradycyjnie od wielu lat to przesądzone problemy. ong Nowo wykonana proteza dopasowana jest do anatomicznego kształtu szczęki na krótko. Bezzębna szczęka bardzo szybko narażona jest na zanik kości ponieważ siły żucia z zastosowaniem protezy nie są przekazywane na podłoże w prawidłowy naturalny sposób jak zęby co powoduje ucisk a w konsekwencji zanik kości i brak przylegania. Standardowa proteza szybko „chwieje się” i wtedy to jest ponownie dopasowywana, szlifowana i podścielana jednakże tego typu problemy bardzo rzadko dają się rozwiązać długoterminowo. Nawet różnego rodzaju kleje mocujące nie dają właściwego utrzymania protezy. Pacjentom bardzo często dokuczają bóle i zapalenia dziąseł pod protezą. Towarzyszy im dodatkowo stałe uczucie niepewności. Istnieją znaczące przeszkody w mówieniu, utrudniony śmiech i spożywanie pokarmów oraz uczucie obcego ciała w ustach poprzez rozbudowaną podniebienną płytę protezy.

Już na dwóch implantach w żuchwie można umocować zdejmowaną protezę, która gwarantuje mocną stabilizację dla pewnego „gryzienia”. Proteza jest wyjmowana dla celów higienizacyjnych a jej wewnętrzna powierzchnia zaopatrzona jest w niewielkie nie widoczne na zewnątrz elementy stabilizujące. Istnieją również innego rodzaju rozwiązania, o których z pewnością wszelkich informacji udzieli lekarz prowadzący

Najbardziej pewnym i stabilnym oraz estetycznym rozwiązaniem w przypadku bezzębia jest pełny okrężny most oparty na implantach umocowany na stałe bez konieczności wyjmowania, który funkcjonuje jak własne zęby. Dzięki implantom przywrócone zostaje pewne, beztroskie jedzenie oraz śmiech i mówienie, a uczucie ciała obcego jest znacznie mniejsze.

PL